Úvod Sbírka Články Virtuální pravítka Návody Knihy English

Články o logaritmických pravítkách

Archiv článků, které mne zaujaly a se souhlasem autorů je zde přebírám a znovu publikuji. Poslední článek jsem přidal 01.04.2025.

Logaritmická pravítka pro nevidomé

Karel Chaloupka, březen 2015, aktualizace únor 2025

V Technickém muzeu v Brně mají dvě unikátní logaritmická pravítka pro nevidomé.

Betonářské pravítko akademika Havelky — Prof. Ing. Dr. Karel Havelka zkonstruoval a zdokonalil Riegerovo betonářské pravítko. Jeho pravítko se speciálními stupnicemi je známé jako „Betonárske parametrické pravítko syst. Prof. Ing. Dr. Karla Havelku“.
Logaritmická pravítka ze Závodů V. I. Lenina v Plzni — Nejen pro sběratele logaritmických pravítek bývá jistě překvapením, že výrobou logaritmických pravítek se u nás v minulosti zabýval i takový strojírenský gigant, jakým byly v padesátých letech minulého století Závody V. I. Lenina v Plzni.
Česká logaritmická pravítka z pertinaxu a hliníku — Sběratelé logaritmických pravítek se občas setkávají s kapesními pravítky z pertinaxu, která koncem čtyřicátých let dvacátého století pravděpodobně vyráběla pražská firma Čeněk Chlebek.
Speciální logaritmické pravítko BAUSTATIKER
Karel Chaloupka, září 2024
Dřevěné tříbarevné atypické logaritmické pravítko BAUSTATIKER pro statiky.
Kapesní logaritmická pravítka
Karel Chaloupka, listopad 2023
Říkalo se jim „kapesní“, protože je nosili v kapsičce svých sak, pracovních plášťů, nebo montérek. Nebyla sice tak přesná jako standardní logaritmická pravítka, ale pro okamžité matematické a technické výpočty v praxi byla ideální.
Logaritmické pravítko Castell 1/48 s přetiskem
Karel Chaloupka, listopad 2017, aktualizováno 21. března 2023
Úkolářské pravítko firmy Faber-Castel se po určitou dobu vyrábělo s chybou v označení stupnic, která se dočasně řešila přetiskem nesprávných jednotek.
Logaritmické pravítko prof. Tolara
Karel Chaloupka, 20. prosince 2020.
Představení unikátního logaritmického pravítka PRAHA XVI dle návrhu prof. Václava Tolara.
Zajímavé „nářadí“ dodávané k logaritmickým pravítkům
Karel Chaloupka, 23. února 2021, převzato 4. prosince 2022
V pouzdru jednoho z mých dlouhých dřevěných pravítek FABER-CASTELL (modul 50 cm) jsem objevil malý zajímavý kovový předmět …
Zajímavé logaritmické pravítko pro radiotechniku
Karel Chaloupka, září 2022
Úspěch v pátraní po výrobci pravítka od „neznámého československého výrobce“.
Logaritmické pravítko ve 21. století
Oliver Steffens, 25. 8. 2020, převzato 10. 4. 2022
Nová logaritmická pravítka vznikají i ve 21. století. Konstruktér Oliver Steffens představuje zajímavé kusy ze své produkce a vysvětluje postup grafického návrhu, výpočtu i domácí výroby kruhových pravítek.
Logaritmické pravítko jako koníček
Karel Chaloupka, převzato v listopadu 2021
Rozhovor o tom, co to logaritmická pravítka jsou, jak se člověk stane jejich sběratelem a čím mu sbírka působí největší radost.
Rozhovor s panem Václavem Kojanem z firmy LOGAREX
Karel Chaloupka, srpen 2021
Jedním z posledních pracovníků firmy LOGAREX, který je ještě pamětníkem výroby logaritmických pravítek, je pan Václav Kojan. Rozhovor s ním vznikl roku 2015, následnou korespondencí byl pak zpřesněn a doplněn do aktuální podoby.
© 2025log@sustr.net