Úvod Sbírka Články Virtuální pravítka Návody Knihy English

Česká logaritmická pravítka z pertinaxu a hliníku
Prodejce a pravděpodobný výrobce – Firma ČENĚK CHLEBEK, Praha-Spořilov

Ing. Karel Chaloupka, 16. října 2024

Sběratelé logaritmických pravítek se občas setkávají s kapesními pravítky z pertinaxu, která koncem čtyřicátých let dvacátého století pravděpodobně vyráběla pražská firma Čeněk Chlebek, Praha-Spořilov. Pan arch. Čeněk Chlebek, který ve čtyřicátých letech dvacátého století napsal řadu drobných publikací, vydal v roce 1947 dvanáctistránkový návod KAPESNÍ LOGARITMICKÉ PRAVÍTKO PRO KAŽDÉHO, ve kterém je zobrazeno kapesní logaritmické pravítko identické s tzv. „pertinaxovým“ kapesním logaritmickým pravítkem – za cenu 90 Kčs i s návodem:

V roce 1949 pan Chlebek vydal další – šestnáctistránkový Stručný návod k používání LOGARITMICKÉHO PRAVÍTKA se zvláštním zřetelem na samouky (formát A5), kde je uvnitř také zobrazeno identické pertinaxové kapesní logaritmické pravítko modul 12,5 cm. Na zadní straně návodu je uvedeno: Logaritmická pravítka v tomto návodu popsaná kapesní (15 cm dlouhé) za Kč 150,– a kancelářské (30 cm dlouhé) za Kč 300,– zasílá na dobírku firma: Č. CHLEBEK, Praha-Spořilov. Pertinaxové kapesní pravítko bylo tedy prokazatelně vyráběno v letech 1947–1949. Domnívám se, že firma pana Chlebka, která je nabízela v té době k prodeji, pravděpodobně zajišťovala i jejich výrobu.


Na dvoustránce návodu je uvedeno ve skutečné velikosti právě kapesní pertinaxové pravítko – modul 12,5 cm

Bylo však pro mne překvapením, že existují další dvě materiálové varianty tohoto kapesního pravítka s využitím pertinaxu a hliníkového plechu, s identickými logaritmickými stupnicemi i s jejich identickým označením.

A – Kapesní logaritmické pravítko pertinaxové – systém RIETZ, modul 12,5 cm, délka 15 cm


Toto poměrně jednoduché a levné logaritmické pravítko má tělo i šoupátko vyrobeno z pertinaxu s logaritmickými stupnicemi natištěnými na kartonu (s povrchovou úpravou), který je nalepen na pertinaxu. Běhoun se čtyřmi ryskami je vyroben z ohýbané slídy.

Pertinax (také dnes nazývaný Kartit) je izolační a konstrukční materiál hnědočervené barvy, který tvoří celulózový papír vyztužený fenolformaldehydovou pryskyřicí. Dodnes se používá zejména v elektrotechnice, dodává se ve formě desek tl. 0,3 až 90 mm, nebo trubek či tyčí.

Logaritmické stupnice (shora dolů):

Na zadní straně šoupátka jsou stupnice (shora dolů):

Exponenciální logaritmické stupnice e0,1x a ex se používají u logaritmických pravítek určených pro elektrotechnické výpočty, taková pravítka jsou obvykle označována jako systém ELEKTRO.

Boční pohled na pertinaxové pravítko

B – Kapesní logaritmické pravítko pertinax-hliníkové – systém RIETZ, modul 12,5 cm, délka 15 cm


Toto kapesní pravítko má zadní tělo z hliníkového plechu, přední část těla pravítka i šoupátko jsou z pertinaxu, logaritmické stupnice vytištěné na kartonu (identické s předchozím pertinaxovým pravítkem) jsou na pertinax nalepeny. Identický běhoun se čtyřmi ryskami je vyroben z ohýbané slídy.

Boční pohled na pertinax-hliníkové pravítko

C – Kapesní logaritmické pravítko hliníkové – systém RIETZ, modul 12,5 cm, délka 15 cm

Provedení tohoto kapesního pravítka je z přední strany stejné, jako u pravítka z pertinaxu, ale tělo pravítka je vyrobeno z ohýbaného hliníkového plechu, jehož povrch souvisle „obaluje“ lesklý papír s krátkým natištěným návodem umístěným na zadní ploše pravítka. Na přední ploše pravítka jsou nalepeny kartony s vytištěnými logaritmickými stupnicemi. Šoupátko je pravděpodobně z pertinaxu, ale má středovou kovovou výplň (reaguje na magnet). Identický běhoun se čtyřmi ryskami je vyroben z ohýbané slídy.

Boční pohled na hliníkové pravítko

První dvě pravítka mají strojem obšité pouzdro z papíru imitujícího kůži v modré barvě, hliníkové pravítko má pouzdro v hnědé barvě:

Kromě uvedeného kapesního pertinaxového pravítka bylo panem Chlebkem nabízeno i klasické logaritmické pravítko. V návodu pana Chlebka je označeno jako KANCELÁŘSKÉ dl. 30 cm, ale na obalu pravítka z mé sbírky je nápis ŠKOLNÍ UNIVERSÁLNÍ, a toto pravítko je dlouhé jen 29 cm. Je proto možné, že existuje i jiné provedení tohoto pravítka.

KLASICKÉ LOGARITMICKÉ PRAVÍTKO UNIVERSÁLNÍ – systém DARMSTADT, modul 25 cm, celková délka 29 cm


Tělo pravítka je vyrobeno ze dřeva kombinovaného s pertinaxem, zadní plocha je z celoplošného pertinaxu, stupnice jsou sendvičové z kartonu s natištěnými logaritmickými stupnicemi a opatřené průhledným celuloidem. Jsou nalepeny na těle pravítka a na okrajích byly uchyceny nýtky. Na těle pravítka byly uvolněné nýtky dodatečně nahrazeny hodinářskými šroubky s matičkami. Šoupátko je z třívrstvého pertinaxu, na okrajích snýtované. Běhoun je vyroben z ohýbané slídy se čtyřmi ryskami. Na tomto delším pravítku je namísto základní logaritmické stupnice L umístěna dole tzv. pythagorejská stupnice H. Běhoun se čtyřmi ryskami je vyroben z ohýbané slídy.

Detail klasického logaritmického pravítka CHLEBEK

Logaritmické stupnice (shora dolů):

Na zadní straně šoupátka jsou stupnice (shora dolů):

Boční pohled na klasické logaritmické pravítko CHLEBEK

Pouzdro tohoto klasického pravítka je z tenkého béžového kartonu s návodem nalepeným na levé straně pouzdra (jeho text je identický s návodem na výše uvedeném kapesním hliníkovém pravítku), a  s pravděpodobně narazítkovaným textem Školní a pod ním Universální na pravé straně pouzdra:

Kartonové pouzdro logaritmického pravítka

Popis na levé straně pouzdra logaritmického pravíka

Detail pravé strany pouzdra pravítka

Poznámka: Na žádném z uvedených logaritmických pravítek není uvedeno jméno výrobce. Domnívám se, že všechna uvedená pravítka jsou vyrobena firmou Č. CHLEBEK Praha-Spořilov, ale nemohu vyloučit, zda nebyl někde publikován karton s nátiskem identických logaritmických stupnic – tak jak tomu bylo u LOGARITMICKÉHO PRAVÍTKA PRO RADIOTECHNIKU (viz samostatný článek) – který využili k výrobě těchto levných logaritmických pravítek i jiní výrobci.
🢠 Zpět na seznam článků
© 2025log@sustr.net