Úvod Sbírka Články Virtuální pravítka Návody Knihy English

Speciální logaritmické pravítko BAUSTATIKER

Ing. Karel Chaloupka, 13. září 2024

Autorem tohoto speciálního dřevěného logaritmického pravítka BAUSTATIKER pro statiky je architekt a stavitel pan Ing. Eugen Fischer z Rakouska. Pan Ing. Fischer se narodil v roce 1916 a zemřel ve věku 83 let dne 31. prosince 1999. Pravítko BAUSTATIKER bylo pravděpodobně vyrobeno v roce 1951. Zda vytvořil více druhů logaritmických pravítek, a kdo pro něj pravítka vyráběl, není známo.

Detail popisu uvedeného na pravítku vpravo nahoře

Dřevěné tříbarevné atypické logaritmické pravítko BAUSTATIKER je dlouhé 360 mm, široké 76 mm, a má tloušťku 12 mm. Má dvě šoupátka. Nahoře na korpusu pravítka je umístěna upravená kubická logaritmická stupnice (x³) v modulu 250 mm (známá z klasického logaritmického pravítka) – zde ale označená „QP“, a pod ní na horním úzkém šoupátku je o třetinu kratší kubická logaritmická stupnice „I“ v délce jen 166,7 mm. Ostatní stupnice mají charakter nomogramů, které umožňují jak návrh válcovaných ocelových nosníků, tak návrh výztuže železobetonových konstrukcí. Stupnice a nomogramy jsou papírové, překryté tenkou průhlednou vrstvou asi z PVC nebo ze slídy, nalepené na korpusu pravítka a na povrchu dřevěných šoupátek. Všechny stupnice, tabulky i popisky na pravítku byly zhotoveny pro tisk ručně (nejsou vysázeny). Běhoun široký 80 mm je pravděpodobně slídový s jednou hlavní černou ryskou a s řadou podružných svislých červených rysek s číslicemi 30 až 90. Běhoun neměl nikdy přítlačnou pružinu. Toto pravítko jsem získal se dvěma širokými šoupátky – jedno je zasunuto v korpusu pravítka a druhé bylo přiloženo v krabičce s pravítkem.

Poznámka: Kubická logaritmická stupnice má na klasickém logaritmickém pravítku tři stejně dlouhé části, první označená 1–10, druhá pokračuje jako 10–100 a třetí označená 100–1000. Na tomto speciálním pravítku pro statiky má tato kubická logaritmická stupnice název QP a je vpravo doplněná popisem „TONNEN“. Její číslování je atypické: v první třetině 01–1, ve druhé 1–10 a ve třetí třetině 10–100. Na horním úzkém šoupátku je tato kubická logaritmická stupnice označená písmenem „l“ a zobrazuje jen její první dvě třetiny, včetně výše uvedeného označení jednotek. K atypickému číslování kubické logaritmické stupnice vedly pravděpodobně autora pravítka pana Ing. Fischera praktické důvody souvisící s jejím využitím pro statické výpočty.

Přední strana pravítka BAUSTATIKER

Přední strana pravítka BAUSTATIKER po odstranění obou šoupátek – s vyznačenými červenými ryskami na běhounu

V korpusu pravítka jsou umístěna dvě šoupátka – horní úzké šoupátko (v šířce 10 mm) s upravenou kubickou  logaritmickou stupnicí, spodní široké oboustranné šoupátko (v šířce 35 mm) je ve dvojím provedení: první široké šoupátko je s nomogramy pro návrh válcovaných ocelových nosníků („I“ profilů „T“ profilů a „U“ profilů), druhé široké šoupátko je určeno pro  navrhování výztuže z kruhové betonářské oceli pro železobetonové konstrukce:

Horní plocha širokých šoupátek

Spodní plocha širokých šoupátek

Na zadní ploše korpusu pravítka jsou tabulky pro návrh výztuže železobetonových desek:

Zadní strana pravítka BAUSTATIKER

Pravítko jsem získal s originální černou kartonovou krabičkou (do které je vloženo pravítko):

Konstrukční provedení betonářského pravítka:

K  pravítku byly v krabičce dva tištěné návody formátu A4 v němčině, každý o velikosti čtyř tištěných stran (návod k použití pravítka a samostatně příklady statických výpočtů):

Titulní strana vlastního návodu k pravítku

Titulní strana příkladů výpočtů na pravítku

© 2024log@sustr.net