Úvod Sbírka Články Virtuální pravítka Návody Knihy English

Reklamní pravítka

Zdeněk Šustr, 31. 1. 2021, aktualizace 23. 5. 2021

Dnes už jsme na to zapomněli, ale logaritmické pravítko bylo po dlouhá desetiletí běžnou pomůckou studentů a zaměstnanců mnoha profesí. Nacházelo se v nejedné brašně či aktovce. A díky tomu bylo také ideálním dárkem mezi obchodními partnery. Kdekomu se hodilo mít nějaké pravítko navíc v záloze třeba v cestovním zavazadle, v kapse kabátu a podobně. Možná si snáze vzpomeneme, jak se v 80. a 90. letech podobným dárkem staly elektronické kalkulačky a dnes třeba USB flash disky nebo power banky. Až do 70. let však bylo ideálním obchodním dárkem logaritmické pravítko. A to takřka výhradně pravítko kapesní.

Reklamní pravítko firmy SONY; výrobcem je japonská značka CONCISE.

Reklamní pravítko petrolejářské firmy TEXACO se stupnicemi pro výpočet spotřeby pohonných hmot

Reklamní pravítko švédského strojírenského koncernu SKF; výrobcem je japonská značka HEMMI. Reklamní motivy jsou na pouzdru a na rubu pravítka.

Jako dárek nebylo logaritmické pravítko příliš drahé, přesto naznačovalo jistou sofistikovanost. S pravítkem jako dárkem šlo těžko šlápnout vedle: neměl-li pro něj využití přímo obdarovaný, jistě měl v rodině nějakého žáka či studenta, kterému přišlo vhod. A tak se reklamními pravítky prezentovaly velké koncerny, ale třeba i drobní obchodníci.

Reklamní pravítko německé textilky Trützschler z období mezi světovými válkami.

Reklamní pravítka československých podniků. Nalevo strojírenský závod Vihorlat Snina, uprostřed Závody přesného strojírenství (ZPS) Gottwaldov, napravo Stavební závody Praha (SZP). U Logarexu bylo vcelku obvyklé reklamní zlacení na pouzdře, samotné pravítko zůstávalo často bez reklamního potisku.

Vedle běžných pravítek doplněných pouze logem příslušného podniku vznikala také pravítka se specializovanými stupnicemi, které se nějak tématicky dotýkaly předmětu podnikání darujícího, anebo i pravítka se zcela specifickým použitím. Za příklad toho prvního lze považovat výše předvedené pravítko Texaco pro výpočet spotřeby, nebo československé pravítko Logarex 27208 „Kofola“. Jako příklad druhého přístupu si můžeme předvést reklamní pravítko – hloubkoměr – spotřebního družstva Jednota.

Pravítko Logarex 27208 počítá změny tlaku v lahvi v závislosti na teplotě a převádí objemovou koncentraci CO2 na hmontnostní či zpět. Především však slouží jako reklamní předmět.

Hloubkoměr Logarex s reklamním potiskem Jednoty Žilina. Hloubkoměr má konstrukci logaritmického pravítka se šoupátkem a jednou stupnicí.

© 2024log@sustr.net